Networking ve İnternet Windows ve MSDOS Sistem Yönetimi

Windows Server Web Hosting Yönetim Panel Kurulum

Windows Server için IIS kurulumu rol eklemek üzerine daha çok DNS ve Global Networking bilgisi gerektiren neticesinde bir birimlik ihtiyaç için 5 birimlik Bilgi İşlem çalışması harcayan bir yöntemdir. Blogumda günlük hayata ve pratik konulara yönelik paylaşımlar yapmaya özen göstermeye çalışacağım. Çalıştığımız firma eğer sadece bir adet site kullanmakda ise bunun için sunucu bulundurmayı tercih etmek doğru olmaz. Çünkü bu her bakımdan masraflı ve ticari olarak risklidir. Bunun yerine hosting almayı tercih etmesi daha mantıklıdır ve böyle de olmakdadır.

Geniş bir Grup şirketimiz olsun veya geniş şube ağı olan bir şirketin web sitesi ihtiyacına çözüm bulmak için yol arıyor olalım. Türkiye’de Linux konusunda uzman olan ve bu konuda profesyonel eğitim alma imkanı olmuş personel bulmak kolay olmadığından Linux Sunucu Sistemlerini özelikle yardım bulmakda zorlanacağımız bir alanda tercih etmek doğru olmaz. Herneyse işte bu yazımızda Windows Server Sunucu tercih ettik Linux sistemlerde Web servisleri kurulum ve yapılandırmasını başka bir yazıda anlatacağım. IIS, DNS, SQL, ASP, PHP gibi servisleri kurmalı ve yapılandırmalıyız ki sunucumuz Web hizmetlerimizi karşılayabilsin.

Böyle bir durumda bunlarla tek tek uğraşmak iş kaybı, zaman kaybı ve daha sonra çıkabilecek sorunların tespiti konusunda yine benzer kayıplar doğurabilir. Bu durumda tercih edilen yöntem “Yönetim Panelleri” dir. Bunlar Linux için Dünyaca bilinen cPanel, Windows için yine Dünyaca bilinen Plesk Panel olabilir. Ben bu yazımda başka bir dünyaya aykırı yöntem tercih ederek sizinle paylaşacağım. Bu henüz geliştirilmesine devam edilen fiyatı gayet makul olan ve Melek yatırımcılar tarafından desteklenmiş Türk gençleri tarafından geliştirilen Maestro Panel olacak.

Artık konunun detaylarına giriyorum. Maestro Panelimiz için hiçbir servisi olmayan 64 Bit işletim sistemi taze kurulmuş bir sunucu kullanıyoruz. MP verilerini tutmak için SQL server kullanmaktadır. Şu ana kadar SQL Lite ve MSSQL veritabanlarını desteklerken MySQL konusunda çalışmalar yapılıyor. Kurulum esnasında sizin için bir SQL server kurabiliyor. Fakat ben başka yazılarımda da faydalanabilmek için MSSQL’i kendim tüm araçlarıyla beraber kuracağım. Ayrıca MSSQL kurulumu Windows Server için bazı Service Pack’lerin yüklü olmasını gerektiriyor. Bu tür hata ve uyarılar için tüm çalışmalara yeniden başlamak istemiyorum. MP kurulumunu bunun üzerine yapacağım ve yeri geldiğinde veritabanım zaten var diyeceğim.

1) Setup işlemini başlatıyoruz.

2) Bu ekranda ilk defa kuruyorsak eğer nelere ship olacağımıza iyice bakıyoruz. İhtiyacımız olmayanları çıkarabiliyoruz veya sunulan seçenekleri değerlendirebiliyoruz. Örneğin ben MS SQL kurulmasına engel oluyorum çünkü bende zaten var. Ama MySQL kurmasını istiyorum çünkü Hosting panelinde MySQL desteği vermek isteyebilirim. Bazı istatistik araçlarını beraberinde getirirken yedekleme için de DropBox gibi bir dış yedekleme noktasına hazır imkan sunulmuş. Ben bunu kaldırıyorm.

1-Mp
metinyakar.net-Maestropanel kurulumu

3) Burada lisansı kullanılacak olan sunucunun ip adresini istiyor. Datacenter yöneticileri için toplu paketler sözkonusu bunların yapılandırması için firmadan destek almak en mantıklısı olur. Biz burada localhost için kullanacağız. Localhost ip adresi olarak 127.0.0.1 vermek daha mantıklı olsada sunucumuzun networkdeki ip adresini de verebiliriz.

2-Mp
metinyakar.net-Maestropanel kurulumu

4) Büyük bir web ağı kurmaya niyetliyseniz veya halihazırda bir MSSQL sunucunuz varsa MSSQL veya tersi durumda SQL Lite tercih edebilirsiniz. Örneğimizde zaten MSSQL 2012 kurmuştuk biz burdan devam ediyoruz.

3-Mp
metinyakar.net-Maestropanel kurulumu

5) Burası eğer yoksa sql servisinizi dahi kurabileceğini sorduğu kısım. Var dedik devam ediyoruz.

4-Mp
metinyakar.net-Maestropanel kurulumu

6) Bu bizim ilk kullanımımız olduğundan yeni veritabanı oluşturmasını istedik. Yedekten geri yükleme gibi durumlar sözkonusu olduğunda var olandan devam edilebilir.

5-Mp
metinyakar.net-Maestropanel kurulumu

7) Burada çakıldı kaldı. Ne yaparsak yapalım birşeyler kurmasına izin vermedikçe aynı hatayı alıyoruz. Sunucumuz “sirketim.local” adında bir domain controller ve MSSQL için MS autentication yeterli olması gerekiyor. Localde ve Domainde güvenli bağlantı için seçenekler sunulmamış ve yine de şifresini kullandık olmadı.

icerik
metinyakar.net-Maestropanel kurulumu

8) Neyse Windows Autentication ile MS SQL 2012 yönetim paneline girdik ve sa kullanıcısını aktifleştirdik şifresini de kendimiz belirledik.

icerik2
metinyakar.net-Maestropanel kurulumu

9) Panel Datacenterlar için geliştirildiğinden bizim gibi testçileri arkaplana ittikleri konusunda içerlediğimi belirtmeden geçemeyeceğim. Çünkü localhost seçsek bile sanki çok uzak bir bilgisayara bağlanıyormuş gibi işlem yapıyor. Evet aldığımız hata doğrultusunda MSSQL sunucumuza networkten erişmeye çalışıyor ama acaba bunu mümkün kılan servislerimiz açık mı?

icerik3
metinyakar.net-Maestropanel kurulumu

10) Yukarıda aldığımız hatada adı geçen servislerin “disable” olduğunu gördük ve “enable” hale getirdik. Şimdi kuruluma devam ediyoruz. Obaaa… hata almadan devam edebildik. Oluşturacağı veritabanına ne isim, kullanıcı ve şifre vermek istediğimizi soruyor. Birönceki basamakta da Database bağlantı bilgileri vermiştik ve gayet yetkili bir hesaptı ama heralde eskidiği için sürekli yeni birşeyler oluşturmaya devam ediyoruz. Şifreyi göremediğimiz için tekrar elle yazmakta fayda var. SQL MANAGEMENT’İ AÇARAK ÖNCE BU KULLANICIYI VE VERİTABANINI ELLE OLUŞTURMANIZDA FAYDA VAR. KURULUM ESNASINDA OLUŞTURULAMADI DEYİP KAPANIYOR VE KALDIRIP YENİDEN KURMANIZ GEREKİYOR. YANİ BUNLARIN TAMAMINI BAŞTAN YAPMAK GEREKİYOR.

icerik4
metinyakar.net-Maestropanel kurulumu

11) Devamında neler kurulacağını bize şöyle bir özet geçiyor.

icerik5
metinyakar.net-Maestropanel kurulumu

12) Yine yeni yepyeni birşeyler indiriyoruz. Meğersem setup pakedinde yokmuşlar.

icerik6
metinyakar.net-Maestropanel kurulumu

13) yüklemelerden sonra hiçbirşey yapmadan birkurulum başlıyor ve sonrasında yeniden başlatılması için uyarıyor. Örneğimizde de yeniden başlatıyoruz. Yeniden başlatıldığında da servislerin kurulumu devam ediyor. Ne kurulduğu hakkında bize bigi veriyor. Bir ara kurulan dosya olarak sanki “Gangham Style” diye bişey gördüm ya da galiba çok çay içtim.

14) Kurulumdan sonra web sayfası açarak yönetim sayfasına yönlendirdi. Burada profil bilgileri soruyor. Zannedersem bunlar lisanslamada kullanılacaktır. Çünkü zorunluluk getirilmiş. Bunun sonuna kadar gidip girdiğim bilgileri burada paylaşmayacağımı belirtmek isterim.

icerik7
metinyakar.net-Maestropanel kurulumu

15) Son aşamasında bize şaka bile yapıyor. Nasıl bir şaka olduğunu merak edenler kurup görebilirler. Filmin sonunu söylemek hoş olmuyor. Artık kurulumumuzu yaptık. IIS, Mail servisleri, PHP, ASP, FTP vs. hepsi geldi ve hepsini idare eden anlamlı bir panel geldi.

icerik8
metinyakar.net-Maestropanel kurulumu

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir