Networking ve İnternet Windows ve MSDOS Sistem Yönetimi

Ücretsiz Mail Server Hmail Kurulumu

Hmail MS Exchange için bir alternatif olarak düşünülebilir. Tek ihtiyacı MySQL veya MSSQL gibi bir veritabanı ve Windows XP üzeri bir işletim sistemidir. Peki insanlar neden MS Exchange gibi pahalı bir ürünü tercih ederler. Exchange’in artılarından bahsedeyim ve sizde konunun sonunda tercih sorusunu kendiniz yanıtlayın.

– Global Adres Listesi ile bütünleşik olması.

– Mail tracking araçları.

– Yedekleme kolaylığı.

– Outlook ile kolay entegrasyonu.

– Web arayüzü ile beraber gelmesi.

Hmail kuracaksanız ücret ödemezsiniz fakat bu özellikler için daha fazla zahmete girersiniz. Kurulumu anlattıkdan sonra bazı artıları fazladan emekle elde etmeyi de anlatacağım. Bu arada ben veritabanı olarak MySQL tercih edeceğim ve bu bir demo anlatım olduğu için bilgisayarıma bir server kurmayıp. Anlatım ve deneme çalışmaları için Ücretsiz Demo MySQL veren siteden faydalanacağım.

1) Buradan setup’u indiriyoruz. (Bu arada son versiyonun setup’u 3.4 MB, MS Exchange iso dosyası 3 GB üzerinde)

2) İndirme işlemi devam ederken. Ücretsiz tanıtım MySQL adresi oluşturmak için buradaki sayfayı ziyaret edeceğim.

3) İndirdiim kurulum dosyasını çalıştırarak karşılama ekranına ulaşıyor ve Aleyküm Selam dedikten sonra ileri diyorum.

1-hmail

4) Burada veritabanı olarak ne kullanacağımı soruyor. Ben MySQL tercih ediyorum.

2-hmail

5) Güvenli bir şifre belirtiyorum. Bu Hmail için admin yetkisi sağlayacaktır.

3-hmail

6) Kurulum tamamlanacakmış gibi görünürken birden bir pencereaçılıyor. Bir bakıyoruz veritabanı yapılandırmasıyla alakalı olduğunu bize söylüyor.

4-hmail

7) Yedekten geri dönme durumları sözkonusu değilse ve yeni taptaze bir kurulum yapıyorsak ilk seçekteki “yeni hmail veritabanı oluştur” seçeneğini işaretleyerek devam ediyoruz.

5-hmail

8) Veritabanı türümüzü istediği kategoriler arasından seçmiş ve yola devam etmiştik. Şimdi bize kesin kararımızı soruyor.

6-hmail

9) Veritabanımıza erişim için gereki bilgileri ve veritabanında admin roulündeki bir kullanıcının login bilgilerini veriyoruz.

7-hmail

10) Bu bize seçenekler sunmuş olan bir program ve  belirttiğimiz veri tabanını tanıyabilmesi için gerekli kütüphaneye ihtiyacı var. MySQL için aradığı dll dosyasını localhost bir MySQL sunucusu tercih etmediğimiz için internetten bulmak zorunda kalıyorum. Benzer yöntem tercih edecekler için de bu yazınn ekinde paylaşıyorum. Bu dll dosyasını uyarıda en alttaki yazıda göreceğiniz klasöre kopyalamamız gerekiyor.

8-hmail

11) Veritabanına erişebildiğine dair onayımızı alıyoruz.

9-hmail

12) Yeni domain ekliyoruz. Ben bilgisayara kurduğum local domain adresimi tanımladım.

10-hmail

13) Şu an mail serverimiz local network de çalışmak üzere kullanılabilir durumda. Kullanıcıları Active Directory’den çağırarak mailbox oluşturabildiğimiz gibi AD’den bağımsız kullanıcılar da oluşturabiliyoruz.

11-hmail

14) Kullandığım Evolution Mail istemcime IMAP kullanarak domainimi tanıtıyorum. Sonrasında kendime bir deneme e-postası gönderiyorum.

12-hmail

15) Başka bir bilgisayardan Sunucunun ve E-postanın erişilebildiğini test etmiş oluyorum. Global olarak e-posta gönderebilmek için sunucumuza bazı Network (Nat, Pat, DNS,MX gibi) konfigürasyonları gereklidir. Bunlara başka konularda değineceğim.

13-hmail

 

6 Comments

 • özgür
  7 Eylül 2015 - 05:12 | Permalink

  merhaba bu yazdıklarınızı aynen uyguladım ve maili kurdum. ( Global olarak e-posta gönderebilmek için sunucumuza bazı Network (Nat, Pat, DNS,MX gibi) konfigürasyonları gereklidir. Bunlara başka konularda değineceğim.) diye bir notunuz var. bu konfigürasyonlarıda müsait olduğunuz bir zaman paylaşabilir misiniz ?

 • meto260
  7 Eylül 2015 - 14:26 | Permalink

  Sistem taraflı yazılarım pek ilgi görmeyince bende yazılımdan devam ettim. Sizin için kısaca açıklayabilirim:

  Öncelikle sunucunuzun dışarıdan erişilebilir olması gerekir. Bunun için de firewall veya yerel ağ dağıtımınızı modem yapıyorsa modemden admin arayüzüne girip nat ayarlarından mail serverinizin ip adresini ve smtp(25,587),pop3(110), imap(143,993) gibi portları tcp-udp olarak eklemeniz gerekmektedir. Bu şekilde örneğin; metin@111.11.11.111 şeklinde gönderilen mail servere ulaşacaktır. (1’lerden oluşan ip kendi global ip adresim olduğunu farzediyorum.)

  Hostingin mail sağlayıcısı olacaksa hostingin yönetim panelinden mx kaydı eklemek için menüler vardır. Sadece domain almışsak eğer dns server yönlendirmesi isteyecektir. Hmailserver biliyorsunuz ki windows işletim sisteminde çalışıyor. Windows üzerinde DNS server kurulumu için şu örneği inceleyebilirsiniz:

  http://www.yucelozbakir.com/dns-servisinin-kurulumu-ve-yapilandirmasi-window-server-2008.html
  veya şu videoyu
  https://www.youtube.com/watch?v=SE-GGy6Q0d8

 • 16 Ekim 2018 - 12:36 | Permalink

  Merhaba

  programı bilgisayarımıza (serverimize) kurdum fakat sanırım ya ben gerekli şekilde anlamadım yada programda bu özellik yok.

  yapmak istediğim şirketimizin hosting kaynaklı mail adresleri var örnek olarak : cengiz@sirket.com.tr gibi bu mail adresine gelen mailler öncelikle serverdeki hmail programına gelmeli ve burdan ilgili kişiye gitmeli sonrasında kişi mail gönderdiğinde hmaile gelip oradan dışarı çıkmalı.

  buradaki asıl amacımız ortak 1 mail kutusu yapıp bu kutuda ne varsa kurulum yaptığım herkez görmeli örnek : muhasebe@sirket.com.tr mail adresini 5 kişiye kuracağım 5 kişi nereye mail atarsa atsın veya bu mail adresi altında klasör açarsa açsın 5 kişide bunu görebilmeli ayrıca birisi maili silse bile bu serverde kalmalı.

  şuan itibarı ile mailstore kullanıyoruz firmada bütün mailleri bünyesinde barındırıyor fakat 1 si kendi outlookuna klasör açarsa onu diğerleri göremiyor mailstor onuda servere yedekliyor fakat diğerleriyle paylaşmıyor

  konu hakkında yardımlarınızı rica ediyorum.

  • meto260
   16 Ekim 2018 - 15:27 | Permalink

   Hüseyin Bey, 13. Maddede paylaştığım bir resim var. Oradaki ayarlarda forwarding adında bir sekme var. Bu sekmeden faydalanarak bir adrese gelen e-maili birçok kişiye yollayabilirsiniz.

   Yedek olayına gelince. 5 kişinin ayrı hesapları olsun. Onlara gelen ve onlardan gidenler muhasebe@sirket.com‘a forwarding yapılsın. Bu şekilde hiçbir mail silinmeden muhasebe@sirket.com altında yedeklenecektir. Hem bu şekilde bir mailin 5 kişiden hangisinin yazışması olduğu da tespit edilir. Bir adresi birçok kişi kullanırsa bu tespiti hataya yer vermeden yapamayabilirsiniz.

   • 22 Ekim 2018 - 11:07 | Permalink

    Merhaba Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim sağolun
    sizin dediğiniiz gibi gibi yaparsak herkezin farklı mailleri olur ama istediğimiz ortak klasör olayı ve ahmetin attığı maili mehmettin görmesi nasıl mümkün olacak ?

    serverde muhasebe@sirket.com mail adresimiz var yetkili kişi bumailin altına 1 klasör açtı (örnek : evraklar) bu klasörü kendi bilgisayarındaki outlokta açtığını kabul edersek diğer 4 kullanıcı evraklar klasörüne ulaşabilecekmi yani onlardada evraklar klasörü açılacakmı benim anlatmak istediğim olay budur.

    siz outlokta ne işlem yaparsanız giden gelen taşıma klasör açma gibi diğer 4 kişide bu değişikliği veya gönderdiğiniz maili görebilecek ?

    1 mail adresi 5 ortak kişinin paylaşımı bunu mevcut outlokta yapıyorum fakat herkezin gönderdiği maili diğerleri görmüyor
    forwat yapsak bile sadece gönderdiği mailleri görebiliyor yani en yetkili kişi bu mail adı altında 1 klasör açarsa onu diğerleri göremiyor. ben bunun yapabilirmiyiz diye soruyorum.

    • meto260
     23 Ekim 2018 - 16:15 | Permalink

     Hüseyin Bey, öncelikle ben bu programın geliştiricisi olmadığım için sizin tam aradığınız şekilde bir özelleştirme yapmam mümkün değil. Bu program temel ihtiyaçlar için sunulmuş bedava ve basit bir çözümdür. İhtiyacınızı karşılamıyorsa eğer aradığınız şeyin bu olmadığını ve başka yerlere de bakmanız gerektiğini gösterir. Postuma yorum bıraktığınız için teşekkür ederim.

 • Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir