ASP.Net Web Programlama Javascript

NodeJs vs Deno

Bir türlü beta aşamasından çıkamayan ve web servisini yayınlamak için bile ekstra bir paket yükleyip konfigurasyon bekleyen Node.js’den fikir babası olan Ryan Dahl bile ümidini kesmiş. Mimari hatalar dolayısıyla çözülemeyecek sorunları olduğunu düşünüp yeni bir proje üzerinde çalışmaya başlamış. Nodejs C++ ile geliştiilirken Deno, Rust ile geliştiriliyor.

Bu yeni projenin adı Deno. Peki bu yeni proje nasıl bir çözüm sunuyor?

  • Güvenlik – Nodejs kendi başına bir uygulama olarak çalışırken Deno bir sandbox kullanıyor. Bu şekilde dışarıdan manipulasyonu zorlaştırırken içeriden dışarıya erişimi de izinlere bağlıyor.
  • Modüler yapı – Nodejs paketleri npm vasitasıyla projeye import edilmiş olması gerekiyorken Deno import için bir url bekler ve çalışma zamanında indirilmesini sağlar. Bu bir kolaylık olarak bırakılmış ve yerel dizinden alınmasını ek seçenek olarak geliştiricilere bırakmış. Server tarafında çalışan bir uygulama olan Deno, Urldeki paketlerin güncellenmesi için reload işlemini bekler. Çalışmaya başladığında url’leri adreslerden indirir. Çalışma süresince temp dizininden kullanır.
  • Bağımlılıklar – Import edilecek paketlere ait versiyonları belirtmek mümkün. https://unpkg.com/blabla@1.4.4/dist/cjs.js
    Paketleri indirdiği temp klasörü versiyonlama sistemine bağlı bir dizinde olması tavsiye edilir.

Deno hem Javascript hem de Typescript destekler. Bunun için bir araca veya pakede ihtiyacınız olmaz.

Eğer Deno ile ilgileniyorsanz. Gelişmeleri takip etmek için github adresine gidebilirsiniz. https://github.com/denoland/deno