C# WinForms ve Mono GTK

My2dovizci

Daha önce gezginler ve tamindirde yayınlanan döviz programıma bir güncelleme yaptım. Artık dolar ve euro‘ya ek olarak gram altın, bitcoin ve ripple da bulunuyor. Ayrıca bilgisayarın ekranında sağ alt köşesinde 2 dakikada bir yenilenerek serbest piyasa kurlarını getiriyor. Programı bir tıkla başlangıçta açılır hale getirebiliyorsunuz. Eski programda olduğu gibi bunda da kurların TL ile dönüşümü var. Önceki sürümde sadece döviz kurları TL’ye dönüştürülebiliyordu şimdi karşılıklı dönüşüm yapılabiliyor. Ek olarak bu dönüşüm alanına 4 işlem algılayan matematiksel formül hesaplama ekledim. Örneğin dövize gelip 50*0,18 diyerek kdvli sonucu döndürebilirsiniz. Yatırımcılar için bir özellik ekledim ve artık portfoy oluşturabiliyorsunuz. Portföy kaydolmuyor ve hiçbiryere gönderilmiyor. Program kapandığında portfoyunuz kayboluyor. Eğer çok tercih edilen bir özellik olursa bunu kalıcı kılabilirim. Her zaman üstte tutabilir veya arkada kalmasını sağlayabilirsiniz. Resimler aşağıdadır. Buradan indirilebilir.

(06.01.2019 Güncellemesi) doviz.com api kaynağındaki bozulmadan dolayı bir alternatif ile veri kaynağı değiştirildi. Kripto paralar btcturk.com, gram altın foreks.com, doviz kurları piyasadoviz.com adresinden gelmektedir. Elim değmişken excel powerBI gibi araçlara canlı veri aktaran json web servisi ekledim.

Birkaç gün içerisinde 10 ağustos 2018 tarihinde dövizlerde meydana gelen uçurumsal hareketlenmeler ile merkez bankası dahil tüm güvenilir veri kaynakları kararsızlaştı. Bundan aldığımız ders ile programa bir güncelleme yaptım. Birden fazla kaynağı kontrol ederek sonuç getirecek bir güncellemedir. Kaynakların birisinden gelen hata ile programın çökmesine sebep olan unsurlara karşı da ayrıca önlem aldım. İndirme linki günceldir.