ASP.Net, PHP, MVC vs Web Programlama Networking ve İnternet SQL ve XML Gibi DataSource Tipleri

MongoDB test

En populer NoSQL veritabanı Hadoop, MongoDB ve CassandraDB ‘dir. Bir çok yerde çeşitli özelliklerine göre kapıştırılırlar. Cassandra’nın desteği daha iyi olduğu söylenir. MongoDB ile de örnek bulmak ve hazır json formatında result almak mümkündür. Direk değişkenden veri alır gibi json kullanmışlar bunu kendilerine yontup adını bson koymuşlar. Ama ben polemiğe girmeyeceğim bence en iyisi Hadoop. Google Bigtable hadoop devşirmesi olmakla beraber, Facebook Hadoop Hbase kullanıyor.

MongoDB indirmek için;

Kurmak ve basit işlemleri anlamak için; (Belirteceğiniz klasörün erişim yetkilerine ve saltokunurluğuna dikkat etmelisiniz.)

Kurmadan sorgu ve script denemek için;

Açık kaynaklı ve 3 PC platformu ile de uyumlu Management Tool (Robomongo) indirmek için;

Bu linkteki (https://stackoverflow.com/questions/18422077/why-am-i-getting-unauthorized-message-when-calling-mongodb-function-in-shell-ro/28574174#28574174) arkadaşın sorusuna verdiğim cevapta olduğu gibi ilk defa NoSQL deneyenler ve tablo mantığından çıkamayanlar için basit bir fonksiyon ve onun çağrılışına dair bir örneği paylaşıyorum. Bu fonksiyon T-SQL’de “WHERE LIKE” şeklinde kullanılan versiyonun NoSQL şeklidir.

robomongo

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir