Siyasi ve Kişisel

Limitsiz Hosting illuzyonu

Günümüzden bir süre öncesinin, insanın tatminsizlik hissine tatmin olacağını ifade eden “sınırsız” kelimesi altına saklanmış pazarlama dolandırıcılığında kullanılan slogandır.

Sınırsız ölçekleme imkanları ve gelişen teknoloji ile birlikte herkes der ki “neden olmasın”. Bunu sağlamak elbetteki mümkün fakat 3 kuruşa 5 köfte olmaz. Bu yalana içten içe inanmamış olsam da metinyakar.net blogumun çok bir kaynak ihtiyacı bulunmuyor. Bu “sınırsız” hostingler standart bir wordpress blogun gereksinimlerini karşılarken bile yetersiz kalıp çamura yatıyorlar.

Bundan birkaç yıl önce Natro ile çalışıyordum. “Sınırsız” alan kiraladıkları sınırlı yerlerinde sürekli diskleri doluyor ve zaten sabit boyutta olan web sayfamın dosyalarını manuel olarak bir oraya bir buraya taşıyorlardı. Her nedense hizmetlerinin durduğunu anlayamıyor biz ilettiğimizde bir sorun yaşadıklarını kabul etmiyorlardı. Önce taşıyıp çalıştırıyor sonra “ahanda burada biz demiştik” deme saygısızlığını gösteriyorlardı.

Natro ile yaşadığım faciadan sonra dedim ki yerli firmalarla olmaz bu iş, taşıdım herşeyi godaddy ortamına. Burada da yıllarca yavaşlık sorunu yaşadım. Performans ile ilgili çalışma yapmak için yıllardır orada duran proje dosyalarıma “kurallarımıza uygun değil” diyerek henüz hizmeti yeni uzatmış olduğum web sitesi hizmetlerini tamamen askıya aldılar. Ftp erişimi isteyerek yıllarca uyan ama birden bire kurallarına uymayan visual studio solution’larımın dosyalarını sildim. Hemen bir bildirimde bulundum “şartlarınıza uymadığını belirttiğiniz dosyaları tamamen sildim lütfen hizmeti çevrimiçi yapın” diye. Biz bir ara kontrol edip hizmete açarız diyerek 1 hafta daha kapalı tuttular.

Şimdi yerli bir firma olan saglayici.com ile çalışıyorum. Önceden belirtilmiş sınırlı kaynaklarla stressiz bir hizmet alıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir