ASP.Net Web Programlama Blockchain C# WinForms ve Mono GTK Console Sistem ve Servis Programlama

El Yapımı Blockchain

C# programlama dili ile .NetCore kullanarak vakit buldukça üzerinde çalıştığım bir blockchain uygulaması hazırlıyorum.

  • Kendi http servisi üzerinden 2021 portuna gelen get ve post isteklerine kısa cevaplar veriyor.
  • İleride bir sihirbaz hazırlamayı düşündüğüm bir akıllı kontrat mekanizması var. Ama karmaşık istekleri tek kontratta uygulamak şimdilik mümkün değil.
  • Her blok işe yarayacak bazı bilgileri barındıracak parçalar tutabiliyor. Benzer bilgiler belli başlıklarda gruplanarak hızla aranması sağlanırken aynı şeyi spesifik bir kayıt için benzersiz index verisiyle yapmak da mümkün.
  • İlk blok itibariyle artan bir nonce değeri olmakla beraber her blok bir yeni versiyona atandığında (transfer edildiğinde) eski blok silinmeyerek eski bloğun kaçıncı güncellemesi olduğunu gösteren bir blocknonce değeri var. Bu şekilde veri saklamak isteyenler blocknonce max değerini alarak güncel verilere erişebilirler.
  • Bu blockchainin bir coini yok. Kurumsal yapıda kullanılabilecek bir altyapı sağlamaya çalışıyorum. Ama akıllı kontratlarla bir spendable token üretmek mümkün.
  • Adresler için bir kolleksiyon oluşturmuş olsam da adres bilgileri diğer node’larla senkronize olmayacak. Ağın bilmesi gereken sadece adresten elde edilen hash bilgileri.

Geliştirmeye katkı sağlamak isteyen arkadaşlar benimle irtibata geçirebilir. Hata düzeltmeleri, güvenlik arttırma çabaları, eşler arası senkronizasyon planları, dökümantasyon hazırlama planlarını vakit buldukça yapacağım. Son olarak kaynak kodlarını içeren link aşağıdadır.

https://github.com/meto260/BlockchainForBussiness